Sorrento trefløjet bordspejl af udskåret oliventræ, prydet med intarsia i form af figurer. 19. årh.s slutning. H. 42,5 B. 18/35. Samt bogomslag af oliventræ, forsiden indlagt med intarsia i form i selskab i gig, bagsiden med inskription “Sorrento”, indvendigt beklædt med rødt velour. 25×35. Samt
Spejl med afslag på top og stand, låger og stand har slået sig let, falmet, enkelte skjolder samt løsnet eller manglende finer. Bogomslag med ridser og mærker samt slitage på velour. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024