1744/573
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Komposition fra serien “Åbne Skodder”. Sign. Mortensen 81, 88/100. Litografi i farver. Lysmål 82×60.
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 123e.
Original stand. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 31. oktober 2017
Vurdering
Hammerslag