2118/​813

Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)

Kontorstol af palisander og stål med drejefunktion, betrukket i sæde og ryg med brunt skind. Model 419. Udført hos Sibast Møbler. 1970'erne.

Litteratur: “Made in Denmark 1976”.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Sædehynde med senere skind. En manglende prop.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK