2118/813
Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Kontorstol af palisander og stål med drejefunktion, betrukket i sæde og ryg med brunt skind. Model 419. Udført hos Sibast Møbler. 1970'erne.
Litteratur: “Made in Denmark 1976”.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Sædehynde med senere skind. En manglende prop.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag