En samling kinesisk porcelæn, dekoreret i blåt med landskab, figurer og blomsterornamentik, bestående af dybt fad, et par tallerkener, to dybe tallerkener, kantet kop og firesidet vase med hanke i form af fabeldyr. 18.-19. årh. Fad L. 37. B. 28. Vase H. 23. Øvrige genstande Diam. 8,5–22. (7)
Kop med gennemgående revne. Tallerkener med kanthak. Fad med brændingsfejl på spejl. Overfladeriser og mærker. Vase mangler den ene hank. Dybe tallerkener med slitage på forgyldning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. december 2021
22 bud