893/​120

Carl Anton Saabye (f. København 1807, d. sst. 1878)

“Nørre Vosborg ved Nissum Fjord”, med bønder på vej hjem fra marken. Sign. C. Saabye 48. Olie på lærred. 63×95.

Udstillet: Charlottenborg 1849, nr. 167.

Proveniens: Frederik VII 1848–1863. Bruun Rasmussen auktion 105, 2005 nr. 52.

Nørre Vosborg, som ligger ved den jyske vestkyst på egnen omkring Ringkøbing, blev grundlagt af Niels Bugge som middelalderborg tilbage i starten af 1300-tallet og har i tidens løb set utallige ejere og beboere, stormfloder og brande, vækst og forfald. Nærværende maleri blev udført på bestilling fra Frederik VII i 1848 og var i dennes eje til hans død i 1863. Nørre Vosborg var på daværende tidspunk ejet af Andreas Evald Meinert Tang, som i 1826 havde overtaget en glemt og forfalden slægtsgård. Han gjorde den til sit livsprojekt, byggede om, renoverede og forskønnede gården og samlede dens jorder og fæster og stedet oplevede en længe ventet vækstperiode. Med sin ligefremme gæstfrihed og hjælpsomhed bragte A.E.M. Tang Nørre Vosborg tilbage til sin fordums status som et samlingssted og et midtpunkt for hele egnen og det er denne stemning Saabye har fanget med en idyl, der omslutter både landskabet, stedet og personerne i billedet.

Nørre Vosborg er i dag et kulturelt samlingssted med hotel, restaurant og kursusfaciliteter ejet af Ejendomsselskabet Realdania byg,

Opskalninger. Et lille hul. En revne i lærred. Mærker efter blændrammen.

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag