2411/51
Effie Hegermann-Lindencrone (f. Hillerød 1860, d. Frederiksberg 1945)
Vase af krakelé porcelæn med design og horisontalt bånd i let relief, top og bund med brun glasur. Sign. monogram. 1846/27. B&G. H. 18 cm.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud