Empire kandisskål, strøske, sekskantet vase, sukker- og flødesæt, lille kande, svensk mokkakande, saltkar, flødekande og lille bakke af sølv. Mestre Jacob Malmborg, København, 1835 samt Georg Wessfelt, 1951 og 1954 m.fl. Danmark samt Sverige m.fl. 19.-20. årh. Vægt ekskl. kandisskål med udfyldning ca. 1405 gr. H. 4,5–18,5. Bakke L. 16,7. (10)
Mindre buler, ridser og mærker. Kandisskål trykket og vipper. Mærker indvendigt i saltkar. Lille flødekande repareret samt senere forsølvning på bund.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
10 bud