Julie Høm (f. Gudhjem 1944)
Firsidet lågæske af stentøj modelleret med indridset linjedekor samt dekoreret med gule, orange, gyldne og transparent olivengrønne glasurer, samt transparent glasur. Sign. monogram, 96. Unik. H. 15,5. B./L. ca. 10.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brændingsrevne indvendigt.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
20 bud