2436/694
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brunt, grønt og blåt på lys base. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 32,8.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Mindre glasurafslag på fodrand, munding og side.
Vurdering
931787 |