Gabriel Bodenehr efter C.G. Pilo
Fridericus V. Tryksign. Gabriel Bodenehr Sculpsit. Mezzotinte på papir trykt med blåt, klæbet på papir. Bladmål 39,2×27. Rammemål 50,5×38.
Litteratur: N.L. Faaborg, Danske Grafiske Portrætter. Kongehuset. København 1980, nr. 3117. Strunk nr. 699. Aftryk i blåt er ikke registreret.
Undersøgt i ramme. Beskåret. Udbedringer langs siderne. Betegnet 1766 med blæk. Betegnet verso. Nedskåret senempire ramme med skrammer og ormehuller.
Kunst, antikviteter & design, 22. april 2021