1917/1540
Dåbsfad af punslet messing punslet med Maria Bebudelse, omkranset er versaler og rigt ciseleret. 17/18. årh. Diam. 28 cm.
Revne i fad. Mindre buler, ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud