895/​87

Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)

En ung kvinde sidder i et tyrkisk bad og betragter to firben. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 70×52.

Nogle minimale krakeleringer.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000 kr.

Hammerslag