2142/27
St. Kongensgade terrin af fajance, sølvform, lågknop modelleret i form af en krone, dekoreret i blåt, “Gierløf-mønster”. Gierløf's periode, 18. årh. L. inkl. hanke ca. 39 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lågknop med aflsag og glasurafslag. Flere kantafslag, revner og rep. Hanke med afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag