2142/​27

St. Kongensgade terrin af fajance, sølvform, lågknop modelleret i form af en krone, dekoreret i blåt, “Gierløf-mønster”. Gierløf's periode, 18. årh. L. inkl. hanke ca. 39 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lågknop med aflsag og glasurafslag. Flere kantafslag, revner og rep. Hanke med afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.000 DKK