830/​47

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Husmandshjem. Tilhøjre en polstret Sofa. Ved denne staar en bred Kone set fra Ryggen. Hun bringer Kaffe til sin Mand, der sidder tilvenstre for enden af et Klapbord. Han er set fra højre Side med Tobakspibe i Munden. I baggrunden tilvenstre Vindu med fire Urtepotter. Fra Sankt Agnes Huse ved Roskilde”. Sign. L. A. Ring 1918. Olie på lærred. 41×53.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 805.

Udstillet: Kunstforeningen, “L. A. Ring”, 1953 nr. 81.

Litteratur: Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934, afb. s. 413.

Proveniens: Ingeniør, cand. polyt. J. Rumps samling, dennes dødsboauktion I, 1932 nr. 116, afb. s. 18. Prokurist Aage Jensen.

Bestil konditionsrapport

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

30.000–35.000 kr

Hammerslag

36.000 kr