2435/590
Et sæt på 14 stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 58. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (14)
Litteratur: Produktkatalog fra Nyrup Møbelfabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag