850/​316

Fornem indisk fyrste kathar med forgyldt greb dekoreret med ædelstene. Grebet er forgyldt og på skinnernes ydersider indlagt med udskårne turmaliner, mens indersiden og de to grebsstænger er dekoreret med blomster indlagt med rosenslebne diamanter, facetslebne rubiner og safirer. Den tveæggede klinge med dybe tilspidsende hulslibninger er ca. 22 cm. lang med panserbrydende od. (1)

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Våben, 18. september 2014

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK