1441/179
Fynsk standur i kasse af poleret og delvis forgyldt fyrretræ, urskive af tin med romer- og arabertal, sekundviser og “flyvende fugl”. Mester Hans Dreier, nr. 253. 19. årh.s begyndelse. H. 208.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier og møbler, 6. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag