2023/​839

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Tremmesofa”. To pers. sofa med stel af bøg med justérbar side. Hynder betrukket med original, ternet lys uld. Model 1789. Formgivet 1945. Udført hos Fritz Hansen. H. 86. L. 164. D. 76.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. En revne på front under ene armlæn. Hynder med slitage, herunder pletter, smuds og skjolder. Nogle skindstropper defekt. Nogle gjorde udskiftet under sæde. Én gjord defekt.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK