905/826
Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Uden titel. Sign. v.b-p-45. Olie på masonit. 46 × 55.
Udstillet: “Vilhelm Bjerke Petersen - Alt er tegn”, Øregård Museum, Hellerup, april - oktober 2021.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021
Vurdering
Hammerslag