2049/362
Kandisskrin af sort opalineglas, dekoreret med hvid emaljebemaling i form af pige med blomsterkurv og bladranker i Mary Gregory stil, montering af messing. Ca. 1900. H. 9. L. 10. B. 6.
Hanke mangler. Større og mindre afslag under bund. Ridser og mærker. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag