2116/​551

Rigmor Andersen (f. Aarhus 1902, d. Søllerød 1995)

Cirkulært spisebord med top af massiv cubamahogni med udtræk. Fire tillægsplader af fyrretræ medfølger. Formgivet 1931. Udført og mærket 1930'erne hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 73. Diam./L. 126/366.

Proveniens: Rigmor Andersen, herefter nedarvet i familien.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK