Jean Jaques Pradier (f. Genève 1792, d. Bougival 1852)
Figur af patineret bronze, Sappho siddende med lyre. Sign. Pradier samt bronzestøberstemplet Susse Frères. H. 23. B. 30.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fødderne, der er støbt enkeltvis, fremstår løse. Base mangler.
Varia, 28. september 2006
27 bud