Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Den røde sky”, 1963. Sign. Jorn. Olie på lærred. 38×46
Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The crucial years: 1954–1964”, nr. 1510, gengivet. Udstillet: “Jorn 50”, separat udstilling i anledningen af Jorns 50 års dag, Galerie Birch, København, 1964, kat. nr. 12. Proveniens: Galerie Birch, København.
Malerier & skulpturer, 26. september 2017