Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
"JH 513”. Armstol med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med grønt skind. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, med plakette herfra.
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 16. sept. - 2. okt. 1960. Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123. Litteratur: “Mobilia” nr. 64, nov. 1960, s. 10–11. Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 7–8. 1960, s. 153.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag ved ryg. (Se fotos)
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
30 bud