To japanske Wakizashi i deres skeder. Den ene med greb i træ med forgyldte beslag, Maru Gata Tsuba i jern, ca. 40,5 cm. lang enægget usigneret klinge i rødlakeret træskede hvori Kozuka med greb i sølv dekoreret med blomster. Den anden har greb beklædt med rokkeskind, Maru Gata Tsuba med bladværk i ophøjet relief og ca. 47 cm. lang signeret klinge med enkelt hul i anglen i sortlakeret træskede med nederste skedebeslag i jern og Kozuka med forgyldt drage. (2)
Klingerne plettede og noget hakkede.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
16 bud