Vasili Dmitrievich Polenov (f. Skt. Petersborg 1844, d. Kalouga 1927)
En russisk smedje i en birkeskov. Sign. V. Polenov 5 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred monteret på malepap. 33×61 cm.
Russisk kunst, 30. november 2018