1840/9515
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
Flakon/vase af blåt glas med kegleformet prop. Syrestemplet og udført hos Venini, Murano, Italien. H. inkl. prop. 46. H. ekskl. prop 36.
Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag