Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“A 721”. Kontorstol af eg med dreje- og vippe funktion af metal, opsat på firepasfod af eg. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med patineret brunt skind. Designet 1940'erne. Udført 1940–50'erne hos Planmøbel.
Litteratur: Planmøbel katalog fra 1950'erne, s. 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Reparationer / revner ved samlinger på armlænene. Løs samling ved armlæn. Ledløs vippefunktion. Manglende søm i ryg.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020