2009/​594

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“A 721”. Kontorstol af eg med dreje- og vippe funktion af metal, opsat på firepasfod af eg. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med patineret brunt skind. Designet 1940'erne. Udført 1940–50'erne hos Planmøbel.

Litteratur: Planmøbel katalog fra 1950'erne, s. 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Reparationer / revner ved samlinger på armlænene. Løs samling ved armlæn. Ledløs vippefunktion. Manglende søm i ryg.

Moderne kunst og design, 25. februar 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK