1908/​566

Knud A. Jørgensen

Unika dækketøjsskab af Honduras mahogni, øverste del med to låger med udskæringer i form af nøgen kvinde og mand bærende på annanaskurve, nederste del med to jalousilåger. Indvendig indretning delvist af ahorn med 14 bakker og 7 skuffer, skuffesektionen med udskårne fisk. Udført 1950–1953 af snedker Knud A. Jørgensen og billedskærer Arnold Pedersen. H. 153. B. 120. D. 47.

Under ophold i Sverige 1947 – 1949 arbejdede Knud A. Jørgensen hos snedker Åman i Åhus, hvor han købte dette Honduras mahogni, som fremstår i naturlig farve.

Efter hjemkomst til Danmark fik Knud A. Jørgensen ansættelse hos snedker Duelund i Brabrand, hvor træet i de sparsomme fritimer i årene 1950–1953 blev omdannet til dette skab til privat brug.

Udskæringer på skabslåger er udført af en god ven og tidligere arbejdskammerat billedskærer Arnold Pedersen, Odense.

Møbelsnedker Knud A. Jørgensen (1918–1997), var stifter og medejer af Østjydsk Fineringscentral, Åbyhøj.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag