2416/​767

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

“AP 8”. Lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde, dybhæftet ryg, samt nakkepude betrukket med grøn velour. Formgivet 1945. Udført hos AP Stolen.

Litteratur: Bygge og Bo, Hefte 4. Vinter 1952–53, side 34. Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1960, side 42. Litteratur: A.P. Stolen katalog 1954.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Kategori
Vur­dering

6.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.100 DKK  

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.100 DKK
2.000 DKK