2417/503
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med drejestel samt tilhørende skammel, på firpasfod af aluminium og stamme af stål, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Professionelt nybetrukket.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag