Foto endnu ikke klar
879/​1275

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

“Portræt af Yrsa”, 1931. Usign. Olie på lærred. 102×81

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm” nr. 225. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1963, kat. nr. 75. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm og den gode smag”, Brandts - Museum for kunst & visuel kultur, Odense og Kunsten Museum of Modern Art, Aalborg, 2017–2018, kat. nr. 40. Gengivet side 138–139 fra interiøret fra huset i Rådeleje, som Finn Juhl tegnede og indrettede for Anders Hostrup Pedersen i 1962. Gengivet i Mobilia, nr. 251–252, juni/juli 1976. Proveniens: Direktør Anders Hostrup Pedersen.

“Indtil Lundstrøm i de sidste år af sit liv malede nogle få bestillingsportrætter, betragtede han en portrætmodel som foranledning til et billede og sprang det mere private i ansigtet over. Som en naturlig følge af hans skarpe observation fik billederne alligevel ofte stor lighed med modellens proportioner, træk og gestalt. Og da han var et menneske og ikke en maskine, var han ikke upåvirket af udstrålingen fra den, han under seancerne var alene med i atelieret. Deraf opstod som regel, i hans egen kraftige regie, en karakteristik af modellens personlighed. Af den grund blev mange af modelbillederne fra tyverne og begyndelsen af trediverne magtfuld portrætkunst” (Wilmann & Brøns s. 239).

Malerier, skulpturer og foto, 6. juni 2018

Vur­dering

800.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK