1518/​517

Gerrit Rietveld (f. 1888, d. 1964)

“Den blå-røde stol”. Skulpturel armstol af bemalet træ. Formgivet 1917. Udført og stemplet hos Cassina. Bog Gerrit Th. Rietveld af Marijke Küper og Ida van Zijl medfølger.

Nr. 5619.

Litteratur: Charlotte & Peter Fiell: “1000 chairs”, Taschen 1997, s. 152.

Brugspatina, herunder ridser, mærker og enkelte mindre slag. Bog med let patina samt bleget omslag.

Moderne kunst og design, 28. april 2015

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK