1518/517
Gerrit Rietveld (f. 1888, d. 1964)
“Den blå-røde stol”. Skulpturel armstol af bemalet træ. Formgivet 1917. Udført og stemplet hos Cassina. Bog Gerrit Th. Rietveld af Marijke Küper og Ida van Zijl medfølger.
Nr. 5619.
Litteratur: Charlotte & Peter Fiell: “1000 chairs”, Taschen 1997, s. 152.
Brugspatina, herunder ridser, mærker og enkelte mindre slag. Bog med let patina samt bleget omslag.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
Vurdering
Hammerslag