Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Wireophæng samt baldakin medfølger ikke. Diam. 72.
Almindelig brugsslitage. Ridser, mærker og smuds. Wireophæng samt baldakin medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Bemærk, tidligere model, hvor wire var indbygget i ledning.
Det medfølgende ophæng/fatningshus er ikke oprindeligt tilhørende denne pendel og har ikke wire indbygget i ledningen, og kan derfor ikke ophænges i denne. Bajonetmonteringen til montering af fatningshuset med mindre skævhed.
Tvangssalg, 1. maj 2024
26 bud