2032/516
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med drejestel og vippebeslag samt tilhørende skammel med firpasfod af aluminium. Betrukket med patineret brunt skind. Model 3316 og 3127. Formgivet 1958. Udført 2006 hos Fritz Hansen, skammel med etiket, stol stemplet. (2)
Stol stemplet nr. 5302699AELI.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med nogle pletter samt mærke fra kuglepen.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud