Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
To scener med dansende genier i én ramme. Studier. Usignerede. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelser hver 10×17,5.
“Vølven”. Usigneret. Bly og pen på papir. Lysmål 16×11.
Interiør med en kvinde og krigere, der holder hvil. Skitse. Usigneret. Bly og pen på papir. Lysmål 14×14,5.
(3).
De dansende genier, er muligvis udkast til logebrystningen i det gamle Kongelige Teater. Det er dog også muligt, at de var ment som udkast til dekorationen i Nationalbanken af Georg Hilker.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie.
Det ene monteret i passepartout. Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger. De dansende genier ligeledes med nogle revner, papirtab og misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021