2022/​76

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

Tyske krigsskibe i konvoj under 1. verdenskrig. Usigneret. Olie på plade. 22,5×27.

Proveniens: Kunsthandler Viggo Berg, Skagen. Nærmeste familie.

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

5.000 kr.

Hammerslag