2022/76
Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Tyske krigsskibe i konvoj under 1. verdenskrig. Usigneret. Olie på plade. 22,5×27.
Proveniens: Kunsthandler Viggo Berg, Skagen. Nærmeste familie.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag