900/​40

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“Efter endt dagsværk”. Ung pige ved sytøjet. Sign. A. Ancher 24. Olie på lærred. 58×50.

Udstillet: Charlottenborg 1924 nr. 928 (tillægget).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 688, 2000 nr. 1479, afb. s. 149.

Ingen har sagt det mere rammende om Anna Ancher og hendes forhold til farver end Oscar Björck i 1929 ”Hun er som et solskin og i hendes malerier findes noget, som ingen af os andre ejer i samme grad. En stille hengivenhed i opgaven og en kolorit, der er så mættet og saftig som en moden frugt.” Allerede tidligt var hun optaget stærke og intense farver som skriggul, pink og purpur, og hendes farvevalg vidner om hendes mod til at være anderledes og til at skille sig ud fra de øvrige skagensmalere. Et ganske godt eksempel er nærværende maleri med det dominerende lyserøde gardin changerende i mange røde, lyserøde og lyslilla farver mod den grønne væg og reol med køkkengrej.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK