2032/​205

Middagsservice “Georgiana” af porcelæn med rillet mønster på fane. Royal Copenhagen. (107 dele)

Bestående af: 12 bouillonkopper + 7 underkopper; 16 frokosttallerkener, diam. 19.5 cm; 1 middagstallerken, diam. 21 cm; 3 middagstallerkener, diam. 23 cm; 9 middagstallerkener, diam. 25 cm; 10 dybe tallerkener, diam. 23 cm; 2 kuvertaskebægere; 10 kagetallerkener, diam. 17 cm; 17 sidetallerkener, diam. 15.5 cm (en 15 cm); 1 rundt fad, diam. 34 cm; 1 firkantet fad; 4 ovale fade, diam. 28–38 cm; 1 oval sauceskål på fod; 3 skåle, diam. 22 cm; 1 lille skål på fod; 3 par tekopper + en underkop; 2 flødekander.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Rund skål på fast fod mangler låg, et par middagstallerkener med glasur slitage på rand. 2. sortering: 2 skåle, 8 bouillon kopper og 6 underkopper, 1 oval sovsebåd, 4 ovale fade, 1 sidetallerken.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

4.000 kr.

35 bud

4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.