Middagsservice “Georgiana” af porcelæn med rillet mønster på fane. Royal Copenhagen. (107 dele)
Bestående af: 12 bouillonkopper + 7 underkopper; 16 frokosttallerkener, diam. 19.5 cm; 1 middagstallerken, diam. 21 cm; 3 middagstallerkener, diam. 23 cm; 9 middagstallerkener, diam. 25 cm; 10 dybe tallerkener, diam. 23 cm; 2 kuvertaskebægere; 10 kagetallerkener, diam. 17 cm; 17 sidetallerkener, diam. 15.5 cm (en 15 cm); 1 rundt fad, diam. 34 cm; 1 firkantet fad; 4 ovale fade, diam. 28–38 cm; 1 oval sauceskål på fod; 3 skåle, diam. 22 cm; 1 lille skål på fod; 3 par tekopper + en underkop; 2 flødekander.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Rund skål på fast fod mangler låg, et par middagstallerkener med glasur slitage på rand. 2. sortering: 2 skåle, 8 bouillon kopper og 6 underkopper, 1 oval sovsebåd, 4 ovale fade, 1 sidetallerken.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
35 bud