2044/​667

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

Lille skål af stentøj modelleret i firsidet form. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. monogram, 22272. Kgl. P. H. 6,2. B./L. 12.

Alders- og brugspatina.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

1.500–2.000 kr.

Hammerslag

1.250 kr.

12 bud

1.250 kr.
(Autobud) 1.200 kr.
1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
(Autobud) 1.050 kr.
1.000 kr.
950 kr.
900 kr.
850 kr.
800 kr.
750 kr.