Stor vase af porcelæn, dekoreret med fire kvinder holdende i hånd på blomstereng. Sign. sammenskrevet MHöst, 7246. Royal Copenhagen. H. 46,5 cm.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Indvendig med rester af cement.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK