2116/289
Kandisskrin af ravfarvet glas, dekoreret med emaljebemaling i farver i form af jordbær, montering af messing. Ca. 1900. H. 7. L. 7,5. B. 7,5.
Mindre kanthak ved fodrand. Spor efter montering ved nederste kant. Minimalt kanthak under bund. Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud