Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Hans Christian Andersen”. Nummereret 23/25; sign. på bagsiden af eksekutor for The Andy Warhol Estate Fred Hughes, udgiveren Art Expo Danmark og trykkeren Rupert Jasen Smith i et stemplet certifikat. Screenprint on Lenox Museum Board. Bladstørrelse 96,5×96,5.
Litteratur: Feldman / Schellmann nr. II.395.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019