2437/903
Villy Sørensen (f. Nordenbro, langeland 1910, d. Odense 1977)
Høj- og lavrygget lænestol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med blåt møbelstof. Udført af snedkermester Villy Sørensen. 1950'erne. (2)
Proveniens: Hidrørende Villy Sørensens familie.
Villy Sørensen blev udlært hos snedkermester Frederik Stærmose i 1930 og optaget i Odense Snedkerlaug i 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag