L. A. Smith (f. København 1820, d. sst. 1906)
Detaljestudie af Dronning Margrethe Is sarkofag i Roskilde Domkirke. Usigneret. Betegnet no. 91 Schmidt del. Samt fire andre tegninger af L. A. Smith. Usignerede. Bly på papir. Bladstørrelser 93×45 – 264×336 mm. (5). Uindrammede.
Proveniens: Anonym auktion: Fortegnelse over en Samling af Malerier, Studier, Skizzer, Haandtegninger […] Kjøbenhavn, 1856, nr. 91. Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien. Bruun Rasmussen auktion 1848, 2018 nr. 8557.
Monteret på papir. Et par stykker med enkelte fugtpletter.
Kunst på papir, 3. august 2020