876/​4

Adam Müller (f. København 1811, d. sst. 1844)

“Partie af Antiksalen paa Charlottenborg”. Sign. A. Müller del. 1830 samt “Partie af Antiksalen paa Charlottenborg - 4/11 1830 tilfaldet Overkrigscomissaer Fick”. Pen og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 20×16.

Tegningen er udført efter maleri kat.nr. 3, som blev købt af Kunstforeningen til bortlodning blandt medlemmerne. Maleriet tilfaldt overkrigskommissær Fick.

Iflg. en bestemmelse i Kunstforeningen “....vare de Kunstnere, der afhændede Arbeider til Foreningen, forpligtede til heraf at levere en af dem selv udført Tegning eller Radering, hvorved der lagdes Grund til den Foreningen nu tilhørende betydelige Samling af danske Kunstneres originale Haandtegninger” (Kunstforeningen 1864, s. 9).

Meget sjældent ser man, som i dette tilfælde, både maleri og tegning samlet og tilmed på auktion samtidig.

Litteratur: Julie Eckersberg: “Optegnelser om C. W. Eckersberg”, København 1917, afb. s. 43. Julie Eckersberg skriver om farens ynglingselever, som Müller var én af: “Da Fader endnu var en yngre Mand, var det hans største Glæde at være samlet med sine Elever, med hvem han stedse levede i den bedste Forstaaelse. Dog var vistnok Købke, Rørbye, Küchler, Adam Müller dem, han fra Hjærtets Side holdt mest af....” , s. 35.

Jan Zahle, “Antiksalen - Figursalen - Museet”, i “Spejlinger i Gips”, 2004, kat. nr. 05b, omtalt og afbildet s. 103–106, se kat. nr. 3 for yderligere beskrivelse.

Proveniens: “Kunstforeningens Samling af Haandtegninger”, Winkel & Magnussen auktion 142, 1933 nr. 649 (to tegninger) eller nr. 650 (seks tegninger), købt af grosserer Julius Just, dennes auktion Winkel & Magnussen 223, 1937 nr. 127, købt af arkæolog og museumsinspektør på Oldnordisk museum Carl Neergaard.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK