876/​5

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Købt af det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2017.

Portræt af kobberstikkeren Frederik Ludvig Bradt (1747–1829) mørkegrøn frakke, rød vest hvid åbentstående skjorte og elegant hat (schweizisk?). Under armen tegningsmappen i brunt læder og rødkridt i hånden. 1777/78?. Usigneret. Olie på lærred. 61×49.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 175 afb. s. 127.

Udstillet: Kunstforeningen, “Jens Juel. Malerier i privat eje”, 1982 nr. 32.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 839, dennes auktion 1932, del V, nr. 87 afb. s. 21. Henry Nexøe-Larsens samling, dennes auktion Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 4 afb. s. 11. Bruun Rasmussen auktion 581, 1992 nr. 9 afb. s. 19.

Frederik Ludvig Bradt kom 1762 på Akademiet og vandt 1766 den stor guldmedalje som arkitekt. Han opnåede dog aldrig rejselegatet. Alligevel lykkedes det ham at komme afsted. Fra sommeren 1777 til efteråret 1778 opholdt han sig i Geneve, hvor han var sammen med Jens Juel, Simon Malgoc og J. Fr. Clemens. I fællesskab med Clemens udførte han vignetter til filosoffen Charles Bonnets værker. Efter hjemkomsten beskæftigede Bradt sig udelukkende med kobberstikkunsten, bl.a. udførte han en række illustrationer til Holbergs komedier og stak flere af Jens Juels landskaber. 1786 blev han medlem af Akademiet.

Nærværende maleri er udført under opholdet i Geneve.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK